неділя | 26 червня 2022 | 02:12
13.04.2017

На Сумщині соціальні партнери підбили підсумки виконання у 2016 році регіональної угоди та уклали її на новий термін

Соціальні партнери Сумщини на спільному засіданні Сумської регіональної тристоронньої соціально-економічної ради та обласної тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат підбили підсумки виконання упродовж 2016 року Регіональної угоди, розглянули насущні проблеми, що турбують і владу, і бізнес, і профспілки.

На Сумщині соціальне партнерство має давні традиції. Завдяки співпраці між владою, профспілками та роботодавцями, знаходженню компромісу в проблемних питаннях, укладанню між ними Регіональної угоди про співпрацю, у регіоні утримуються позитивні зміни у сфері економіки та соціального розвитку.

На сьогоднішньому засіданні під головуванням співголови Сумської регіональної тристоронньої соціально-економічної ради від профспілок Тетяни Євдокимової, директор Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Михайло Дубровський поінформував соціальних партнерів про виконання упродовж 2016 року Стороною органів влади Угоди, що забезпечило позитивну динаміку більшості показників соціально-економічного розвитку регіону.

За його словами, незважаючи на соціально-політичну та економічну ситуацію в Україні, минулоріч в області створено 10,2 тис. нових робочих місць (це 114% до прогнозних показників), 22,9 тис. осіб, у тому числі за підтримки служби зайнятості працевлаштовані 13,7 тис. безробітних громадян.

Збережена позитивна динаміка зростання грошових доходів населення. У 2016 році заробітна плата штатного працівника зросла на 682 гривні, або на 19,8%, у порівнянні з 2015 роком, і склала 4131 гривню. У грудні 2016 року заробітна плата у 3,2 рази перевищила розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи та мінімальну заробітну плату, визначені державою, і становила 5 129 гривень, що на 913 гривні, або на 21,6%, більше до грудня 2015 року.

Продовжувалась робота з реалізації державної політики щодо соціальної підтримки малозабезпечених сімей, сімей з дітьми, інвалідів з дитинства та дітей-інвалідів, інвалідів I чи II групи внаслідок психічного розладу. Минулого року зазначеним категоріям громадян надана державна допомога на загальну суму 1,2 млрд. гривень, що на 13,6% більше минулого року.

За принципом «гроші ходять за дитиною» виплачена державна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошове забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам. За надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях на 420 дітей-вихованців 182 батькам-вихователям та прийомним батькам така допомога виплачена на загальну суму 19,2 млн. гривень.

Упродовж 2016 року проводилась робота щодо сприяння соціального становлення молоді та молодих сімей. Для надання пільгових довгострокових кредитів зазначеним категоріям громадян з метою поліпшення їх житлових умов діє Регіональна програма молодіжного житлового кредитування.

Упродовж 2016 року на кредитування молодих сімей отримано кошти:

з державного бюджету – у сумі 3,4 млн. гривень; з обласного бюджету – 1 млн. гривень; з бюджету м. Суми – 1,9 млн. гривень.

Про виконання Регіональної угоди прозвітували від сторони роботодавців – генеральний директор обласної організації роботодавців «Сумський регіон» Володимир Кононенко, з боку профспілок області – голова Сумської обласної ради профспілок Тетяна Євдокимова.

Насамкінець, Михайло Дубровський зазначив, що відповідно до вимог Генеральної угоди в області завершено роботу над укладанням Регіональної угоди на новий термін. «Маю надію, що підписання Угоди забезпечить подальший розвиток діалогу між соціальними партнерами в області та дозволить реалізувати в повній мірі напрями Стратегії регіонального розвитку Сумщини», – зауважив Михайло Дубровський.

Цю думку підтримав і генеральний директор Сумської обласної організації роботодавців, співголова ради Володимир Кононенко, зазначивши, що в останні роки за підтримки облдержадміністрації відбуваються вкрай необхідні для підприємців зустрічі, конференції, робочі наради, зокрема, і за участю потенційних інвесторів.

У цілому позитивно оцінила стан соціального діалогу в області голова Сумської обласної ради профспілок, співголова ради Тетяна Євдокимова. Зокрема, наголосила проблему рівень заробітної плати в області. Середньомісячна заробітна плата штатного працівника за 2016 рік склала
4131 гривень (довідково в Україні –5183 гривень). Це 17 рейтингове місце по нарахуванню заробітної плати в державі.

Серед найбільш проблемних питань лідер профспілок відзначила існування заборгованості із виплати заробітної плати на 01.01.2017 у розмірі
102,6 млн. гривень на 47 підприємствах-боржниках, на 01.04.2017 – 104 млн. гривень на 45 підприємствах.

Участь у засіданні взяли голова Сумської обласної державної адміністрації Микола Клочко, його заступник Ірина Купрейчик, голова Сумської обласної ради Володимир Токар, голова правління обласної організації роботодавців «Сумський регіон» Євген Лапін.

На засіданні відбулося урочисте підписання Регіональної угоди між стороною органів влади Сумської області, Спільним представницьким органом сторони профспілок Сумської області та Спільним представницьким органом сторони роботодавців Сумської області на 2017-2018 роки.

«Сьогодні відбувається знакова подія – підписання Регіональної угоди на новий термін. Під час перемовин сторони соціального діалогу дійшли до згоди в питаннях підвищення конкурентоздатності національного виробника та забезпечення зростання зайнятості, в оплаті, умовах та охороні праці, соціальному захисті працюючих. Окремі положення Угоди стосуються гуманітарних питань, молодіжної політики, задоволення духовних потреб населення», – зазначив очільник області Микола Клочко у своєму вступному слові.

У своєму виступі голова Спільного представницького органу сторони роботодавців Євген Лапін наголосив: «Розвиток держави в цілому та регіону зокрема залежить від позиції бізнесу на рівні із позицією влади та профспілок. Саме тому наша спільна з Вами мета – забезпечити сталий економічний розвиток Сумщини та підвищити життєвий рівень її населення». Він зауважив, що підписання Регіональної угоди – це тільки початок великих спільних справ.

«Все це вимагає консолідованих дій усіх учасників, підвищення ефективності соціального діалогу між профспілками, роботодавцями та владою на всіх рівнях», – таку думку підтримали і інші учасники підписання угоди – голова Сумської обласної ради профспілок Тетяна Євдокимова і голова Сумської обласної ради Володимир Токар.

Соціальні партнери одностайно висловили свої сподівання на те, що  нова Регіональна угода сприятиме поглибленню соціального діалогу в області на всіх рівнях та забезпечить нову якість трудових відносин, і як наслідок зробить якісним життя усіх мешканців Сумщини.

Адміністративна реформа децентралізації крокує теренами Сумської області. На сьогодні 14 територій області реалізували своє право об’єднатися в новостворені громади у прагненні забезпечити своє право на самоврядування та покращити рівень свого життя. Про те, це можливо лише при забезпеченні соціального діалогу між місцевою владою, роботодавцями та найманими працівниками, його розвитку через укладення територіальних угод та колективних договорів.

На Сумщині першою «ластівкою» щодо співпраці в новітніх умовах децентралізації влади, коли соціальні партнери об’єднують свої зусилля задля покращення якості життя в окремій громаді, стала новостворена громада в Недригайлові.

        У цей день ще одна знакова подія відбулася. Сумською обласною радою профспілок було ініційовано підписання Меморандуму про взаємодію та співпрацю з Недригайлівською районною державною адміністрацією та Недригайлівською селищною об’єднаною територіальною громадою.

Соціальні партнери заслухали звіти керівників найбільших підприємств-боржників ПАТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання» (69,2 млн. гривень) та ВАТ «Селмі» (25,2 млн. гривень) щодо перспектив погашення заборгованості перед працівниками.

Сторонами соціального діалогу прийняті протокольні доручення щодо покращення ситуації з проблемних питань регіону.

Секретаріат Сумської регіональної тристоронньої соціально-економічної ради
Фотострічка: