неділя | 7 березня 2021 | 07:25
23.11.2018

Регіональний досвід у сфері гендерної політики в Івано-Франківській області

В профспілці працівників АПК України уже впродовж 10-ти років працює Жіночий комітет. Основною роботою Жіночого комітету є інформаційно-просвітницька робота і впровадження гендерних підходів у трудові відносини, протидія насиллю та дискримінації у сфері праці. З ініціативи Жіночого комітету Профспілки, в ході переговорів та укладання Галузевих угод між Мінагрополітики і Профспілкою у взаємні зобов’язання сторін включені такі важливі питання як:
- забезпечення необхідності заходів щодо створення безпечних умов праці, особливо на тих підприємствах, де існує підвищення ризику ВІЛ-інфікування під час виконання службових обов’язків;
- дотримання рівних прав і можливостей чоловіків і жінок;
- не дискримінація працівників за будь-якими ознаками(статі, віку,захворювання, національності, віросповідання).
У листопаді 2017 року Жіночий комітет Профспілки, за підтримки Міжнародного профспілкового об’єднання IUF розпочав базовий навчальний семінар для голів профкомів на тему ,,Сучасні гендерні аспекти, питання дискримінації у трудових відносинах”.
Учасники мали можливість вперше вивчати тему ,,ВІЛ/СНІД і сфера праці”.
У прямому скап-включенні із Женеви, поспілкуватись з Кирилом Букетовим (секретаріат Міжнародного профспілкового об’єднання IUF) і отримати відповіді на питання щодо ВІЛ/СНІД-інфекції і запобіганню її розповсюдження, дій профкому щодо інфікованих працівників.
На допомогу у вивченні цієї теми і подальшої інформаційної роботи у колективах серед найманих працівників, слухачі отримали від Жіночого комітету тематичний флаєр про ВІЛ-інфекцію та пов’язані з нею ризики для працюючих, особливо жінок.
З метою поширення інформації щодо ВІЛ/СНІД-інфекції, запобіганню її розповсюдження і запобігання дискримінації щодо інфікованих працівників ми розпочали практику впровадження конкретних зобов’язань з цих питань у колективні договори підприємств.
Так, 02.11.2018 року на зборах трудового колективу ТОВ ,,Городенківський сирзавод”,що в Івано-Франківській області, схвалено колективний договір товариства. Одне із зобов’язань передбачає, що ,,Роботодавець створить умови для недопущення дискримінації у сфері оплати праці, за ознакою реального чи приписуваного статусу ВІЛ-інфікованої особи”. Такі ж взаємні зобов’язання сторін щодо запобігання дискримінації ВІЛ-інфікованих працівників містяться також в уже узгодженому сторонами соціального діалогу проекті колективного договору ТДВ ,,Івано-Франківський хлібокомбінат”, який буде схвалено до кінця листопада місяця цього року.
У зв’язку із стрімким розповсюдженням ВІЛ в Україні, ми зобов’язані проводити активну інформаційно-профілактичну роботу в трудових колективах, вишукувати можливість для добровільного конфіденційного тест-обстеження працівників при проходженні чергових медоглядів, в повній мірі забезпечувати працівників спецодягом та засобами індивідуального захисту. В разі виникнення реального чи приписуваного статусу ВІЛ-інфікованої особи, надавати моральну і матеріальну підтримку таким людям і припиняти факти прояву стигматизації.
У випадках, коли у працівників є ВІЛ-інфіковані діти і діти, які страждають на хворобу, зумовлену ВІЛ, роботодавці і профспілки зобов’язані забезпечити повну реалізацію їх права на оплачуваний догляд за ними і додаткову відпустку в розмірі 10 календарних днів у зручний для батьків час.
Спільними зусиллями роботодавців і профспілок, за підтримки влади, ми зупинимо розповсюдження ВІЛ-інфекції заради здоров’я нації.

Надія БУРЛАКА, Голова Івано-Франківської Облради профспілки працівників харчової та переробної промисловості, Голова Жіночого комітету Профспілки працівників АПК України.