Представники обласної влади, регіональних організацій і об’єднань роботодавців та профспілок опрацювали спільний план дій на наступні 5 років, націлений на розбудову економіки регіону, створення комфортних умов проживання для усіх мешканців Сумщини.
«7 жовтня в усьому світі відзначають як Всесвітній день дій за гідну працю. На Україні цей день став офіційним ще з 2009 року. Кожна людина заслуговує на гідне життя, яке неможливо забезпечити без достойної роботи і належної матеріальної винагороди за неї. Гідна зайнятість та гідна праця – це найкращий спосіб боротьби з бідністю. А 17 жовтня – це Міжнародний день боротьби за ліквідацію бідності. І це символічно, що саме напередодні цих знаменних дат відбувається підписання нашої Регіональної угоди», – зазначив Роман Грищенко, голова Сумської облдержадміністрації.
На Сумщині соціальне партнерство має свою історію і добрі традиції. З 1994 року діяла рада соціального партнерства, а з 2012 року діє Сумська регіональна тристороння соціально-економічна рада при голові Сумської облдержадміністрації.
Остання Регіональна угода між Стороною органів влади Сумської області, Спільним представницьким органом профспілок Сумської області та Спільним представницьким органом сторони роботодавців Сумської області на 2017-2018 роки була підписана 12 квітня 2017 року і діяла до сьогодні.
5 жовтня 2020 року відбулося підписання Регіональної угоди на новий термін. «Це унікальний документ.Бізнес, влада і представники трудових колективів розуміють, що тільки спільними зусиллямиможливо змінити в регіоні ситуацію на краще», – зазначив Роман Грищенко.
До цієї події Сумський регіон підійшов з певними досягненнями. Так, за результатами дослідження «Євромапа України», підготовленому аналітичним Центром «Нова Європа», у загальному списку євроінтеграції регіонів Сумська область посідає 6 місце. Зокрема, за показником росту експорту послуг (за 2018-2019 роки) до країн ЄС перше місце посіла Сумська область. За рівнем економічної інтеграції Сумщина посіла ІІ місце.
За кількістю підписаних декларацій про надання первинної медичної допомоги від загальної кількості населення областей лідерами стали Вінницька, Київська, Львівська, Сумська та Хмельницька області. Ті ж самі області очолили рейтинг і за кількістю мешканців, які приєдналися до електронної системи медичної допомоги.
Серед лідерів за кількості мешканців регіонів, які приєдналися до системи e-Health, є Вінницька, Київська, Волинська, Сумська та Хмельницька області.
Роман Грищенко зазначив, що обласна влада підтримує і буде підтримувати місцевого товаровиробника, сприяти отриманню нових замовлень, виходу на нові ринки збуту.
Сумщина є аграрним регіоном. Державна підтримка агровиробників – це реальний шанс отримати кошти на розвиток малого та середнього бізнесу у сфері сільського господарства.Значна увага приділятиметься питанню надання сільгоспвиробникам техніки в лізинг.
У наступному році Урядом планується долучати до проекту «Велике будівництво» об’єкти культури й туризму. Це програма«Велика реставрація» у сфері культури. Це театри, музеї, замки, садиби, які б могли стати «туристичними магнітами». Нещодавно були презентовані об’єкти культурно-архітектурної спадщини, які можуть бути внесені від нашого регіону до списку ТОП-100 проєктів реставрації в Україні.
Представники Уряду, на чолі з Прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, які нещодавно відвідали Сумщину, пообіцяли допомогу у відбудові наших туристичних магнітів, вже розробленопроєктно-кошторисну документацію по 3 об’єктах: Будинок державного банку (обласний художній музей ім. Н.Онацького), Круглий двір та Садиба Кеніга в м.Тростянець.
Серед пріоритетних напрямків роботи облдержадміністрації щодо розбудови туристичної привабливості Сумщини є будівництво Міжнародного центру з біатлону та спортивно-туристичного комплексу категорії «А», що розташоване у с. Токарі Сумського району. Мета проєкту – створення спортивного об’єкта-магніта, присвяченого видатним сучасним спортсменам-біатлоністам Сумщини.
Завдяки об’єднанню зусиль влади, бізнесу та представників науки Сумська область має один з перших і найсучасніших Центрів дуальної освіти в Україні на базі Машинобудівного технікуму СумДУ. Для цього з державного бюджету було виділено 8 млн гривень, а з обласного бюджету, міського бюджету м.Суми та ГК «ТЕХНОЛОГІЯ» – по 2 млн гривень. За ці кошти було створено новітні лабораторії з високотехнологічним обладнанням, модернізовано навчальні аудиторії під потреби сучасного студента.
«Це приклад реального соціального партнерства! Обласна влада і надалі буде підтримувати такі проєкти, адже це дозволить готувати спеціалістів, які дійсно будуть затребувані на ринках праці Сумщини та всієї України», – зазначив посадовець.
Серед спільних здобутків, не можна замовчувати і наші спільні проблеми. Так, органи влади не можуть спокійно спостерігати як сьогодні на діючих підприємствах області майже 9 тис. працівникам несвоєчасно виплачується заробітна плата. Нажаль, загальна сума заборгованості на економічно активних підприємствах сягає майже 305 млн гривень із загальної суми 345 млн гривень. У середньому кожному із зазначених працівників заборговано близько 33 тис. гривень.
Дійсно багато вже зроблено, але багато ще попереду.
Учасники заходу зазначили, що дотримуючись цієї Угоди, матимуть змогу побудувати економічно сильний регіон та заможне і справедливе громадянське суспільство.
Підписання Регіональної угоди на новий термін – це впевнений крок на подальше порозуміння та тісну співпрацю на усіх рівняхвсіх сторін соціального діалогу: представників органів влади, профспілок та роботодавців.