четвер | 20 лютого 2020 | 23:37
03.10.2018

Звіт МОП свідчить про прогрес щодо загального пенсійного забезпечення, однак рівень виплат залишається низьким. МОП закликає держави-члени забезпечити належні пенсії для всіх.

NTSER

Згідно з новим звітом МОП ,,Соціальний захист для людей похилого віку: основні тенденції політики та статистика 2017-19 років”, незважаючи на те, що 68 % людей похилого віку у всьому світі отримують пенсію, її рівень все ж залишається неналежним.
Згаданий звіт свідчить про значний прогрес у поширенні охоплення пенсійних систем у країнах, що розвиваються. Більшість із цих країн забезпечують загальний доступ поєднанням соціального страхування (надання вищих пільг) та базової соціальної допомоги.
Країни, що розвиваються, які досягли загального охоплення, включають Аргентину, Білорусь, Болівію, Ботсвану, Кабо-Верде, Китай, Грузію, Киргизстан, Лесото, Мальдіви, Маврикій, Монголію, Намібію, Сейшели, Південну Африку, Свазіленд, Тімор-Лешті, Тринідад і Тобаго, Україна, Узбекистан та Занзібар (Танзанія). Інші країни, що розвиваються, включаючи Вірменію, Азербайджан, Бразилію, Чилі, Казахстан, Таїланд та Уругвай, близькі до досягнення мети загального охоплення.
Проте у багатьох країнах з низькими доходами правом на соціальний захист все ще не може скористатися більшість людей похилого віку. У багатьох країнах менше 20 % тих, хто досяг законного пенсійного віку, отримують пенсію. У цих країнах значна частина таких людей все ще залежить від підтримки сім’ї.
Стандарти МОП та Порядок денний Організації Об’єднаних Націй 2030, зокрема Ціль № 1.3 сталого розвитку, закликають до впровадження національних систем соціального захисту для всіх жінок та чоловіків похилого віку.
Ізабель Ортіс, директор департаменту соціального захисту МОП зазначила, що даний звіт МОП є закликом до дій задля досягнення цієї важливої мети.
Неналежні пенсійні реформи
У країнах з високим рівнем доходу із добре продуманими системами щодо соціального захисту та старіння населення головним завданням є збереження рівноваги між фінансовою стійкістю пенсійних систем та належними пенсіями.
Пані Ортіс зауважила, що нещодавня політика жорсткої економії або консолідація податково-бюджетної сфери також вплинула на розмір пенсійних виплат. У кількох країнах ці реформи виконуються з метою вирішення завдань у податковій політиці, недостатньо висвітлюючи їхні негативні соціальні наслідки, ставлячи під загрозу виконання мінімальних стандартів соціального забезпечення та послаблюючи соціальний контракт. Як наслідок, бідність серед людей похилого віку зростає у ряді країн ОЕСР.
Звіт закликає країни при розробці реформ щодо систем соціального забезпечення дотримуватися балансу.
Фабіо Дюран-Вальверде, керівник служби МОП з питань державних фінансів, страхування та статистики зазначив, що країни, які впроваджують реформи у свої пенсійні системи, повинні знайти оптимальний баланс між Цілями сталого розвитку та пенсійними виплатами задля досягнення мети пенсійних систем.
Перехід від приватизації пенсій
Огляд пенсійних систем у всьому світі демонструє, що державні схеми, засновані на солідарності та колективному фінансуванні, на сьогодні є найпоширенішою формою захисту старості в глобальному масштабі.
Згідно з доповіддю, політика приватизації пенсій, реалізована приблизно в 30 країнах, не забезпечила очікуваних результатів, оскільки охоплення та пільги не підвищувались, гендерна нерівність та стан бюджету погіршувались, в той час як структурні ризики передавалися окремим особам.
Як наслідок, більшість країн повертається від приватизації до державних солідарних систем.
Як зазначила пані Ортіс, пенсійна приватизація принесла багато обіцянок, включаючи вищий рівень виплат, розширення охоплення та зменшення податкових витрат. Однак, приватизовані схеми є набагато слабшими, що стало причиною того, чому країни переходять до державних систем.
МОП також запускає онлайн-Довідник щодо основних інструментів, пов’язаних із проектом пенсійної системи, варіантами політики, рівнем виплат, статистикою, дослідженнями в інших країнах тощо. Калькулятор мінімальних норм соціального захисту дозволяє користувачам оцінювати витрати на соціальні пенсії, що не нараховуються. 

Інформація з сайту МОП (неофіційний переклад).

Прес-служба НТСЕР