вівторок | 21 січня 2020 | 02:55
16.05.2019

Якість робочих місць - питання, що стосується всіх

NTSER

У спільній доповіді ,,Умови праці в глобальному контексті” МОП і Єврофонду - дослідницького агентства Європейського Союзу - вперше представлений порівняльний аналіз якості робочих місць по всьому світу, включаючи тривалість робочого часу, відмінності в оплаті праці за гендерною ознакою, схильність до фізичних ризиків і можливості підвищення кваліфікації.
При підготовці доповіді було вивчено стан майже 1,2 мільярда працівників в різних частинах світу, виявлено суттєві відмінності в тривалості робочого часу, значний рівень фізичного і психологічного навантаження, а також те, що найменш освічені працівники, як правило, мають гірші умови і менше можливостей для розвитку професійних навичок.
У доповіді, вперше виконано порівняльний аналіз результатів обстежень якості робочих місць в 41 країні, проведених переважно в останні п’ять років. Обстеження проводились в 28 країнах Європейського союзу, Китаї, Республіці Корея, Туреччині, США, іспаномовних країнах Центральної Америки, Аргентині, Чилі та Уругваї.
Якість робочих місць розглядалася за сімома параметрами: матеріальні умови, інтенсивність праці, якість робочого часу, соціальне середовище, професійні навички і підвищення кваліфікації, перспективи службового зростання і заробіток.
Основні висновки:
- У різних країнах відзначаються відчутні відмінності в тривалості робочого часу. Так, кожен шостий працівник у країнах ЄС працює понад 48 годин на тиждень, а в Республіці Корея, Туреччині та Чилі приблизно половина працівників. Щонайменше 10% працівників в обстежених країнах працює і у вільний час.
- Понад70 % працівників в Республіці Корея мають можливість відпроситися з роботи на годину або дві, щоб зайнятися особистими або сімейними справами. Для порівняння, в США, Європі та Туреччині таку можливість мають від 20 до 40%.
- Інтенсивною працею, для якої характерні жорсткі терміни і високі темпи, зайнята третина працівників в країнах ЄС і половина - в США, Туреччині, Сальвадорі і Уругваї. Приблизно у 25-40% працівників трудова діяльність пов’язана з високим психологічним навантаженням.
- У всіх країнах люди з низьким освітнім рівнем мають менше можливостей професійного зростання і підвищення кваліфікації. Частка працівників, які, за їхніми словами, набувають на роботі нові знання, різниться від 72 до 84% в США, країнах ЄС і Уругваї. У Китаї (55%), Туреччині (57%) і Республіці Корея (30%) цей показник є нижчим.
- Поширене явище - праця в умовах фізичних ризиків. Так, за словами більше половини працівників, під час їхньої роботи вони здійснюють велику кількість повторюваних рухів рук. Близько чверті працівників повідомили, що їм регулярно доводиться працювати в умовах високої температури, і майже стільки ж, що часто мають справу з низькою температурою.
- У всіх країнах жінки заробляють істотно менше чоловіків і надмірно представлені в нижній частині шкали розподілу доходів.
 - Близько 12% працівників заявили, що піддавалися усним образам, принизливому поводженню, цькуванням, небажаним проявам сексуальної уваги і сексуальним домаганням.
- Для всіх зазначених країн характерна незахищеність у сфері праці, і не менше 30% респондентів зізналися, що позбавлені перспектив службового зростання.
 - Близько 70% працівників позитивно оцінюють управлінську діяльність своїх керівників і відзначають високий рівень соціальної підтримки з боку колег (хоча останнє характерно не для всіх країн).
У доповіді підкреслюється, що якість робочих місць можна підвищити за рахунок зниження надмірного навантаження на працівників і скорочення ризиків, з якими вони стикаються. У ній також наголошується на важливості формування в сфері праці позитивного соціального середовища, включаючи підтримку з боку керівників і колег, а також соціальний діалог з питань підвищення якості робочих місць.
МОП і Єврофонд закликали країни світу проводити обстеження умов праці з урахуванням порівняльних даних про якість робочих місць, що є вкрай важливим для виявлення питань, що викликають занепокоєння, і підготовки обґрунтування політичних рішень.
Директор Департаменту умов праці та рівності МОП, Мануела Томеі, зазначила, що хороші умови праці є одним із чинників добробуту працівників та успішної роботи підприємств. Найважливішим кроком на шляху до забезпечення гідної зайнятості для всіх є подолання проблем, що впливають на добробут і продуктивність працюючих жінок і чоловіків. Це питання є особливо актуальним зараз, коли сфера праці змінюється під впливом технічного прогресу і нових форм організації праці.
Виконавчий директор Єврофонду Хуан Менендез-Вальдес зауважив на необхідності розширювати доступ працівників до ресурсів, які сприяють вирішенню поставлених перед ними завдань або пом’якшують негативні наслідки надмірного навантаження. Зіграти свою роль в підвищенні якості робочих місць покликані в тому числі працівники, роботодавці та їхні організації.

Прес-служба НТСЕР
Фотострічка: