неділя | 20 жовтня 2019 | 04:14
16.12.2016

Міжнародна спільнота вітає і підтримує досягнення Уряду України у боротьбі з поширенням епідемій туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу

  Делегація України на чолі з Віце-прем’єр-міністром України, Головою Національної тристоронньої соціально-економічної ради, Головою Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу Павлом Розенко, у складі директора Департаменту гуманітарної та соціальної політики Кабінету Міністрів України Віталія Коблоша, радника Віце-прем’єр-міністра України Олексія Кондратенка, а також членів Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу – Генерального директора Центру громадського здоров’я МОЗ України Наталії Нізової та Голова Координаційної ради Мережі ЛЖВ Дмитра Шерембея перебувала з робочим візитом у місті Женева з 6 по 8 грудня 2016 року.

  Головна мета візиту - представлення досягнень України у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДуна тридцять дев'ятому засіданні Координаційної ради Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС). На виборах у 2013 року Україну обрано до складу Координаційної ради ЮНЕЙДС на період 2014-2016 роки, що свідчить про високу оцінку міжнародним співтовариством прогресу і досягнень України в сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу.

 Під час виступу на засіданні Координаційної ради ЮНЕЙДС Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко зазначив: «Три роки нашого членства у складі Координаційної ради ЮНЕЙДС припали на дуже складний період як для нашої країни, так і для глобальних заходів у відповідь на СНІД. Наша країна зіткнулася із військовою агресією з боку сусідньої держави, яка серйозно вплинула на національну економіку та призвела до негативних наслідків для людей, які живуть з ВІЛ, туберкульозом та іншими захворюваннями або постраждали від цих захворювань. Що стосується глобальних заходів, то цей період був відзначений прийняттям нової Політичної декларації та початком застосування підходу прискореного реагування («FastTrack»), в основі якого лежить стратегія «90-90-90». Поєднання цих проблем та їх успішне вирішення може здаватися неможливим.   Але навіть за таких критичних обставин при належній координації і справжній відданості змінити ситуацію в кращу сторону можливо, що Україна продемонструвала, і це може стати прикладом успіху в досягненні трьох «90».Ми пишаємося наданням і подальшим розвитком послуг для ВІЛ-позитивних пацієнтів, значним зростанням масштабів антиретровірусної терапії, впровадженням повномасштабних програм профілактики для груп ризику та великомасштабною комплексною програмою замісної терапії, що реалізується в нашому регіоні. Ми також пишаємося тісною і відкритою співпрацею між урядом, громадянським суспільством, міжнародними організаціями і донорами.»

  Виконавчий директор програми ЮНЕЙДС, заступник Генерального секретаря ООН Мішель Сідібепід час окремої зустрічі з Віце-прем’єр-міністром України Павлом Розенко відзначив значні успіхи України у боротьбі з поширенням епідемій туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.

  Також у ході візиту Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко провів окремі зустрічі з виконавчим директором Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією Марком Дайблом, а також з генеральним директором Всесвітньої організації охорони здоров’я Маргарет Чен.

  На зустрічі з генеральним директором Всесвітньої організації охорони здоров’я Маргарет Чен сторони обговорили питання запровадження Урядом України реформ у сфері охорони здоров’я, розвитку системи громадського здоров’я та можливість надання технічної підтримки ВООЗ Уряду України у впровадженні медичної реформи. Віце-прем’єр-міністр під час зустрічі наголосив, що Україна займає 2-ге місце у Європейському регіоні щодо поширення туберкульозу, і для Уряду є важливим і необхідним ефективна робота Програми з питань боротьби з туберкульозом як окремої структури в Представництві ВООЗ в Україні. Павло Розенко зазначив: «Без постійної експертної підтримки Україні складно забезпечувати ефективну імплементацію міжнародних рекомендацій та впроваджувати кращі світові практики у сфері протидії захворюванню на туберкульоз. В умовах реформування протитуберкульозної служби та переходу на амбулаторну модель лікування туберкульозу для України є надзвичайно важливою постійна експертна підтримка з боку ВООЗ». Крім того, обговорено питання щодо  оптимізації схем антиретровірусної терапії в Україні, можливості надання ВООЗ технічної підтримки у сфері імунопрофілактики населення України та сприяння розвитку Служби крові України.

 Павло Розенко під час зустрічі із Марком Дайблом зазначив, що «Участь Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, Надзвичайного плану Президента США із боротьби зі СНІДом (PEPFAR), а також передача механізму державних закупівель міжнародним організаціям дозволили у 2015-2016 роках не допустити дефіциту препаратів для антиретровірусної терапії та переривання лікування».

 За словами Віце-прем’єр-міністра, з метою забезпечення сталої відповіді на епідемії туберкульозу, в тому числі хіміорезистентного, та ВІЛ-інфекції/СНІДу на період до 2020 року в умовах поступового переходу з 2017 року від донорського фінансування до фінансування за рахунок бюджетних коштів МОЗ України за участі національних та міжнародних партнерів розробило відповідну Стратегію сталої відповіді на епідемії та План заходів з її реалізації. Метою Стратегії є посилення спроможності держави ефективно впроваджувати пріоритетні заходи для подолання епідемій ВІЛ-інфекції/СНІДу та/або туберкульозу без переривання чи погіршення якості цих заходів в умовах поступового переходу з 2017 року від донорського фінансування (переважно за рахунок коштів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією) до бюджетного.

 «Зазначена Стратегія та План заходів наразі опрацьовуються в центральних органах виконавчої влади, та найближчим часом буде подана на розгляд і затвердження Уряду», - зазначив Павло Розенко.

 Він також поінформував, що з 2016 року під його головуванням відновлено роботу Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу. «Національна рада – це координаційний механізм країни, завдяки якому Уряд посилює системи управління та координації національної відповіді на епідемії як на державному, так і регіональному рівнях у тісній співпраці з громадськими інституціями, науковими установами та міжнародними організаціями», - зауважив він.

 Як відомо, Національна рада як консультативно-дорадчий орган Кабінету Міністрів України, який також виконує і функцію Національного координатора з виконання програм Глобального фонду, реалізує важливі завдання. Головні з них: сприяння узгодженій діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, міжнародних та громадських організацій, представників бізнесових кіл, об'єднань профспілок і роботодавців та релігійних організацій з метою реалізації державної політики протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу; забезпечення раціонального та ефективного використання коштів, призначених для фінансування програм і заходів з протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Прес-служба Віце-прем`єр-міністра України