понеділок | 29 листопада 2021 | 00:46
31.10.2018

Звіт по робочій поїздці представників секретаріату Національної ради на навчальний семінар ,,Посилення ролі тристоронніх партнерів МОП у протидії ВІЛ та СНІД у сфері праці”м. Черкаси.

 

29-30 жовтня 2018 року в м. Черкаси за підтримки МОП, секретаріатом Національної ради був проведений навчальний семінар ,,Посилення ролі тристоронніх партнерів МОП у протидії ВІЛ та СНІД у сфері праці.
У заході взяли участь Лариса Савчук,  координатор програм МОП з ВІЛ і СНІД та сфери праці; Ксенія Лепеха, психолог-тренер з профілактики програм на робочому місці; Петро Шевченко, Голова Федерації профспілок Черкаської області, член Національної ради; Віра Бодрова, т. в. о. секретаря Національної ради, представники Сторін соціального діалогу Харківської ТТСЕР, Кіровоградської ТТСЕР,Черкаської ТТСЕР, представники органів виконавчої влади Черкаської обласної державної адміністрації, Кіровоградської обласної державної адміністрації, представники секретаріату Національної ради.
У ході семінару, лекторами, на основі яскравих прикладів, тестів, контактної інформації були розкриті питання щодо ситуації з ВІЛ/СНІД в Україні та світі.
Зокрема Ксенія Лепеха зупинилась на питаннях стигми та дискримінації у зв’язку з ВІЛ-інфекцією, як бар’єром для отримання послуг з тестування та лікування. У ході тренінгу показала якою є актуальною проблема боротьби з ВІЛ/СНІДом на робочому місці і показала практичні шляхи як потрібно застосовувати на робочому місці програми профілактики щодо цих захворювань.
Лариса Савчук поінформувала учасників семінару щодо міжнародного досвіду системної роботи з питань ВІЛ у сфері праці, зупинилась на аналізі кращих світових практик з основних питань у боротьбі з ВІЛ/СНІДом, проаналізувала якими шляхами здійснює свою роботу у цьому напрямі МОП.
Член Національної ради, Голова Федерації профспілок Черкащини Петро Шевченко поділився з присутніми досвідом як впроваджувалась на Черкащині програма профілактики щодо ВІЛ та СНІД на робочому місці. Зупинився на важливості соціального діалогу, як ефективного інструменту у протидії ВІЛ у сфері праці. Важливу роль він вбачає у протидії ВІЛ/СНІДу у тісній співпраці роботодавців, профспілок та влади. Причому повинні застосовуватись системні заходи спільно розроблені всіма органами соціального діалогу у боротьбі з цією світовою проблемою.
У ході доповіді т. в. о. секретаря Бодровою В. І. були висвітлені проблемні питання соціального діалогу на регіональному рівні. У презентаційних матеріалах учасники семінару зі змістом, формами та видами соціального діалогу, їх формами існування на національному, територіальному, галузевому та локальному рівнях, було поінформовано присутніх щодо міжнародного досвіду інших країн по питанню налагодження соціального діалогу.
Станом на сьогодні утворено 23 ТТСЕР, а ще 2 знаходяться у стадіях формування, у зв’язку військовими діями на території областей та проблемами пов’язаними з перереєстрацією організацій роботодавців.
Серед головних завдань для представників сторін ТТСЕР є узгоджене вирішення проблем, що виникають у соціально-економічній сфері відповідних територій і стосуються прав і інтересів, як працівників, так і роботодавців. Проаналізувавши звернення територіальних тристоронніх рад було виокремлено три проблемних питання:
1. Слабка інституалізація;
2.Дефіцит професійних кадрів у рамках переговорного процесу та експертизи;
3.Відсутність узгодженої соціальними партнерами довго- та середньострокової стратегії розвитку соціального діалогу на територіальному рівні.
У ході дискусії представники ТТСЕР обговорили процеси узгодження проектів територіальних програм економічного та соціального розвитку. Керівник секретаріату,заступник директора департаменту соціального захисту Харківської ОДА – начальник управління праці Печура Т. М., розповіла про приклади роботи Харківської ТТСЕР, зокрема відмітила про налагодження роботи по підписанню колективних договорів, про роботу районних та новостворених ОТГ та створення в них органів соціального діалогу. Розповіла про роботу Мереф’янської ОТГ та створення на базі новоствореної громади тристоронньої територіальної ради. Так як Харківщина це одна з найбільших промислових областей, то всі Сторони соціального діалогу головним для себе вважають питання налагодження та розвитку соціального діалогу на  всіх рівнях. Запропонувала ввести виокремлену посаду секретаря ТТСЕР, людину, яка повністю може зосередитись на діяльності ТТСЕР та буде кваліфікованим спеціалістом у даній галузі. Пропозицію підтримано представниками Кіровоградської ТТСЕР, які теж розкрили проблемні питання, які виникають у ході роботи ТТСЕР. Зокрема,  заступник начальника управління з питань праці - начальник відділу з питань праці та зайнятості населення Департаменту соціального захисту Кіровоградської ОДА Кіртока Н. М., керівник секретаріату ТТСЕР Кіровоградщини, відмітила, що у зв’язку із утворенням нових ОТГ на Кіровоградщині постала нова проблема щодо організації соціального діалогу в новостворених громадах. Коли зі сторони ОВВ та профспілок питань майже не виникає, то велика проблема є зі сторони роботодавців. Часто роботодавцями на рівні районів та ОТГ є просто представники малого та середнього бізнесу, які не вбачають необхідності в об’єднанні роботодавців та не розуміють суті процесу соціального діалогу. Роз’яснювальна робота, що проводиться не дає позитивного результату. Питання забезпечення кваліфікованими кадрами Сторін соціального діалогу є актуальними і для Черкаської ТТСЕР. Так, секретар Черкаської ТТСЕР, начальник відділу з питань праці Управління з питань праці та соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА Московченко Г. М. поінформувала присутніх, що у новостворених громадах та у невеликих містах та районах має місце брак кадрів, тому керівники секретаріатів підтримали думку про проведення навчань для керівників секретаріатів з обміном досвідом та популяризацією кращих практик ведення соціального діалогу на місцях.
З метою протидії та поширення ВІЛ/СНДу серед працюючого населення у 2011 році Національною радою було затверджено Національну стратегію тристороннього співробітництва з протидії ВІЛ/СНІДу у сфері праці на 2012-2017 роки.
Завдяки цій Стратегії у період з 2012 по 2017 рік було пророблено певну роботу Сторонами Національної ради. На засіданні Президії Національної  ради 05.02.2018 року було прийнято рішення щодо продовження дії цієї Стратегії на новий період. Проте, у процесі підготовки виникла необхідність актуалізувати редакцію Стратегії та було створено Тристоронню робочу групу з напрацювання оновленої редакції.
Робочою групою була напрацьована оновлена редакція  Стратегії та в червні цього року погоджена Сторонами Національної ради.
Стратегія забезпечує основу для координації і об’єднання зусиль державних органів влади, профспілок, роботодавців, їх організацій та об’єднань у протидії поширенню епідемії ВІЛ-інфекції та СНІДу у сфері праці.
Основною метою Стратегії є:
- оптимальне використання потенціалу сфери праці для протидії поширенню ВІЛ в Україні;
- забезпечення активного залучення тристоронніх партнерів на всіх рівнях до зусиль щодо протидії ВІЛ та СНІДу;
- суттєве зменшення випадків ВІЛ інфікування серед працюючого населення;
-зменшення соціальних наслідків ВІЛ-інфекції;
- уповільнення негативних тенденцій демографічного і соціально-економічного розвитку.
Основними завданнямиє: розроблення і впровадження механізму підтримки постійного соціального діалогу між Урядом, роботодавцями і профспілками для вироблення спільних рішень і цілеспрямованої політики та програм з профілактики ВІЛ-інфекції та СНІДу у сфері праці та інші.
У зв’язку з тим, що сторона роботодавців на національному рівні призупинила свою діяльність у роботі Національної ради, на данний час не має можливості провести засідання Президії для остаточного затвердження оновленої Стратегії та плану із її реалізації. Тому поки що тривають дискусії у Сторін щодо напрацювання Плану заходів.
Учасники семінару виразили стурбованість призупиненням діяльності сторони роботодавців у Національній раді, наголосили на важливості саме тристороннього діалогу,оскільки у профспілкової сторони останнім часом на місцях виникають проблеми ведення соціального діалогу і зі стороною ОВВ.
Присутні цілком і повністю підтримали пропозиції що виносились на розгляд учасниками семінару  та акцентували увагу присутніх на важливості питань, що піднімались у ході дискусій, відмітили важливість питань піднятих в ході дискусій на семінарі та домовились проінформувати секретаріат Національної ради щодо методів впровадження загальних рекомендацій з розробки політики та програми дій з протидії ВІЛ та СНІДу на робочому місці до 30.11.2018 та через півроку після семінару.

 

Прес-служба НТСЕР
Фотострічка: