четвер | 1 червня 2023 | 09:23
09.04.2019

Голова ФПУ Григорій Осовий виступив з доповіддю про дотримання прав профспілок

VII засідання Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, що відбувається у м. Львів, 4 квітня розпочалось із доповіді про права профспілок та працівників в Україні з огляду на зобов'язання нашої держави в Угоді про асоціацію.
Серед питань, обговорених у виступах доповідачів з української та європейської сторін були питання не лише щодо боротьби з бідністю, дисбалансів на ринку праці, що породжують тренди трудової міграції, - особлива увага була приділена питанням соціального діалогу, колективно-договірному законодавству, проблемі протиправного привласнення державними органами майнових об'єктів профспілок, необхідних їм для здійснення статутних повноважень тощо.
Доповіді, з якими виступили від української сторони В’ячеслав Рой та від Європейського соціально економічного комітету Крістоф Куарез, інші члени Платформи переконливо проілюстрували системне і глобальне порушення прав людини в Україні (права профспілок теж відносяться ООН до основоположних прав людини), слабкість впливу держави, інститутів соціального діалогу на забезпечення гідних умов для праці і життя в країні.
Це породжує зневіру, бідність, масову трудові імміграцію.
Голова ФПУ Григорій Осовий виступив із оглядом на тему дотримання прав профспілок та підкреслив нагальну необхідність системного залучення профспілок до діяльності органів, що розробляють напрямки державної політики в сфері соціально-економічних реформ, що відбуваються в рамках євроінтеграції.
З іншого боку, незабезпечення прав профспілок, позбавлення їх традиційних засобів впливу і тиску, які за своїм призначенням є правозахисними організаціями у сфері праці, призводить до неможливості ефективно обстоювати і захищати права працівників. Особливо, коли коаліційний Парламент, Уряд і бізнес-угрупування виступають як одна команда щодо лібералізації економіки, вільного ціноутворення і в той же час директивно обмежують і переполовинюють об’єктивно розраховані державні соціальні стандарти прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати, пенсії тощо.
Такі подвійні стандарти в соціальній політиці продукують бідність серед пересічних громадян і надвисокі прибутки олігархічно-монопольних угрупувань і топ менеджерів, а в результаті суспільний конфлікт, який загрожує безпеці держави, яка й так знаходиться у складному становищі внаслідок агресії Росії і ще не відновила достатнє економічне зростання після Світової фінансової кризи і різке падіння економіки в 2014-2015 роках.
Отже подолання негативних явищ потребує якісних змін в політиці, економічній і соціальній сферах, відновлення соціальної справедливості, забезпечення верховенства права, єдності і солідаризації суспільства. Профспілки, в лавах яких перебуває понад 6 мільйонів громадян і є найбільш представницьким інститутом громадянського суспільства, можуть бути активними учасниками цих перетворень за умови, якщо держава теж буде сприяти реалізації їх прав та повноважень, і , навіть, повертаючи їм деякі свої повноваження у сфері соціально-трудових відносин.
За результатами VII засідання Платформи громадянського суспільства сьогодні буде затверджено Спільну декларацію із включенням бачення представників громадянського суспільства з України та ЄС по основним питанням порядку денного євро асоціації, включно щодо дотримання прав профспілок та трудящих і продовольчої безпеки.
http://www.fpsu.org.ua/napryamki-diyalnosti/mizhnarodna-robota/15554-golova-fpu-grigorij-osovij-vistupiv-z-dopoviddyu-pro-dotrimannya-prav-profspilok?fbclid=IwAR004O4IOv0JR4sLul_E82BmPP8BfRKTSeAVmlc5pU4Bb-IUr5dJU3n6EGc

Прес-служба ФПУ
Фотострічка: