понеділок | 29 листопада 2021 | 02:29
28.03.2014

На засіданні Кіровоградської обласної тристоронньої соціально-економічної ради обговорили питання протидії корупції

Як протидіяти корпуції? Відповідь на це запитання шукали сторони соціального діалогу під час засідання обласної тристоронньої соціально-економічної ради. Представники влади, профспілок і роботодавців були одностайні: корупційне явище набуло загрозливих масштабів, поширює свій негативний вплив на всі сфери суспільного життя, поставило в залежність від себе існування та розвиток економіки і все більше підпорядковує під свої правила соціальне та навіть особисте життя громадян.

Що робиться на обласному рівні для протидії корупції, розповів завідувач сектору взаємодії з правоохоронними органами з питань запобігання та виявлення корупції апарату ОДА Василь Даценко. Тільки у минулому році правоохоронні органи склали 77 протоколів про корупційну діяльність. Найбільш вразливе місце для області – земельні питання, тож левова частина корупційних правопорушень здійснюється на рівні сільських, селищних, районних і міських рад. Основне завдання сектору, зазначив Василь Даценко: виробити у державних службовців імунітет від спокуси використовувати службове становище в корисливих цілях. З метою профілактики сектор співпрацює з громадськістю, ЗМІ, на думку яких, корупція найбільше процвітає в медицині, освіті, органах внутрішніх справ, зокрема ДАІ, а от механізму запобігання їй у цих галузях немає.

За словами голови ФПО Сергія Петрова, не обійшла корупція і сферу трудових відносин. Нелегальна зайнятість, зарплата в конвертах – це теж її ознаки. В цій ситуації можна звинуватити і працівника, який погоджується на тіньову оплату праці, але в нього немає іншого виходу. На зареєстрованому ринку праці більше 20 тисяч безробітних, а на одне вакантне місце – 22 особи. Фактично ж число безробітних набагато більше, бо лише за останні 10 років середньооблікова кількість штатних працівників в області зменшилась на 23 відсотки. У сільському господарстві цей показник зменшився наполовину. Серед незвичних форм корупції можна назвати і несвоєчасну виплату зарплати (борг із зарплати складає 35 млн.грн), присвоєння власниками членських профвнесків, бо це теж можливість одержання неправомірної вигоди. Сьогодні роботодавці диктують свої умови і відмовляються брати на роботу молодь без досвіду та тих, кому за сорок і більше. Оформлення на усній домовленості, без договору, ненормований робочий день при низькій оплаті, випробувальний термін до 3 місяців, приниження людської гідності, табу на профспілкову організацію – характерні масові порушення. «Якщо ми, влада, роботодавці і профспілки, разом не ліквідуємо ці порушення, підкреслив Сергій Петров, матимемо лише пусті заяви про боротьбу з корупцією і подоланням тіньової економіки. Профспілкова сторона готова активізувати громадський контроль на тих підприємствах, де діють профорганізації. Але такі явища, як правило, поширені там, де немає профспілок».

Відповідно до Закону «Про засади запобігання і протидії корупції» об’єднання громадян мають право брати участь у заходах щодо запобігання і протидії корупції і ФПО використовує це право, вносячи свої пропозиції відповідним суб’єктам права законодавчої ініціативи стосовно проектів законів та правових актів, проте цього недостатньо. Є намагання формувати антикорупційну правосвідомість спілчан шляхом поширення знань. На жаль, ці намагання поки що розбиваються через недовіру людей у верховенство права, примирення з беззаконням, невміння, а іноді острах у відстоюванні своїх прав. Поки що переважна більшість населення вважає корупцію єдиним засобом обійти бюрократичну тяганину і владнати проблеми із повноважними органами.

Громадський контроль за виконанням законів у сфері запобігання і протидії корупції ще на низькому рівні, а тому профспілкова сторона наполягає, що нормою має стати розгляд тристоронньою соціально-економічною радою проектів регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішень щодо ходу їх виконання, звітів головних розпорядників коштів про витрачання бюджетних коштів, інформації про роботу місцевих органів виконавчої влади.

За непримиренність до корупції на всіх рівнях висловився і голова правління обласного об’єднання організацій роботодавців Павло Штутман. «Тільки спільними зусиллями зможемо подолати це явище, а пріоритетними напрямами антикорупційної політики мають стати виявлення та усунення умов, що сприяють її виникненню. Роботодавці беруть на себе зобов’язання, зокрема, сприяти впровадженню антикорупційних ініціатив в бізнес-середовищі Кіровоградщини».

А взагалі, якщо у протидії корупції кожен почне із себе, зрушення стануть очевидними. На що голова ОДА Олександр Петік запропонував роботодавцям розпочати працювати прозоро. Для цього на прохідних підприємств розмістити повідомлення: працюємо по-білому. І закликав Павла Штутмана запровадити цю ідею першим…

Федерація профспілок Кіровоградської області