середа | 12 серпня 2020 | 01:30
25.05.2015

Засідання СПО. Захист прав та інтересів людини праці - пріоритет для профспілок

У сучасних складних соціально-економічних умовах профспілки мають використовувати всі можливі шляхи та засоби для забезпечення надійного та ефективного захисту законних прав працюючій людини. Про це говорили учасники засідання Спільного представницького органу всеукраїнських репрезентативних об’єднань профспілок, яке відбулось 25 травня. Вів засідання Голова СПО об’єднань профспілок Григорій Осовий.

Одним з головних питань, яке обговорили учасники наради, -«Про позицію СПО обєднань профспілок щодо укладення Генеральної угоди на новий строк». З інформацією з цього питання виступив перший заступник Голови СПО об’єднань профспілок Сергій Кондрюк.

У його доповіді та виступах членів СПО зазначалось, що 12 травня 2015 року відбулося чергове засідання спільної робочої комісії для ведення колективних переговорів і підготовки проекту Генеральної угоди на новий строк, де було прийнято рішення щодо формування проекту Угоди з узгоджених положень розділів та таблиці розбіжностей до неї для подальшого направлення сторонам соціального діалогу з метою визначення позиції кожної із Сторін стосовно укладення Генеральної угоди на новий строк. За результатами засідання Спільної робочої комісії: сформовано текст проекту Генеральної угоди на новий строк, який містить 232 узгоджених позиції; - сформовано таблицю розбіжностей до проекту Генеральної угоди на новий строк з неузгоджених 32 пропозицій Сторін до проекту Генеральної угоди на новий строк.

15 травня 2015 року членам СПО об'єднань профспілок було направлено звернення щодо можливості висловлення своєї позиції стосовно укладення Генеральної угоди. Свою позицію стосовно підтримки узгодженого тексту проекту Генеральної угоди на новий строк і таблиці розбіжностей до нього висловили Профспілка працівників автомобільного та сільськогосподарського машинобудування України, Профспілка працівників суднобудування України, Профспілка працівників соціальної сфери України. Окрему думку було висловлено Профспілкою працівників вугільної промисловості України щодо необхідності продовження роботи над обов’язковим включенням до Генеральної угоди на новий строк пропозицій профспілкової сторони, які наразі неузгоджені сторонами угоди, включені до таблиці розбіжностей та не знайшли до цього часу компромісного рішення.

Зважаючи на те, що основні позиції розбіжностей по Генеральній угоді відносяться до соціально – трудових (оплата, умови, охорона праці та соціальний захист працюючих), та які, одночасно є вимогами колективного трудового спору між Спільним представницьким органом репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні та Кабінетом міністрів України і об’єднань роботодавців вважає за доцільне продовжити узгодження тексту проекту Генеральної угоди та розбіжностей до нього після закінчення примирних процедур з вирішенню означеного колективного спору з Урядом і об’єднаннями роботодавців. Саме такий формат вирішення наявних розбіжностей і вимог колективного трудового спору може стати запорукою чіткості та ефективної дії положень майбутньої Генеральної угоди. Водночас принциповими питання для профспілкової Сторони є питання оплати праці працівників бюджетної сфери, вирішення яких сторона органів виконавчої влади вперто ігнорує в проекті Генеральної угоди на новий строк. Середньомісячна заробітна плата працівників бюджетної сфери є найнижчою по економіці, адже базовий тарифний розряд ЄТС на 30% менший за мінімальну заробітну плату, а посадові оклади державних службовців нижчої, середньої ланок та працівників закладів соціального захисту – на рівні мінімальної заробітної плати, як за просту, некваліфіковану працю. Така політика влади призвела до значного зростання рівня бідності серед працюючих, адже левову частку цього показника складають «бюджетники» (за даними експертів Інституту демографії та соціальних рівень бідності становить 30%).

Враховуючи вищевикладене, СПО об'єднань профспілок вирішив взяти до відома інформацію про результати засідання Спільної робочої комісії для ведення колективних переговорів і підготовки проекту Генеральної угоди на новий строк, схвалити проект Генеральної угоди на новий строк, при цьому визнати позиції, що були віднесені до таблиці розбіжностей проекту Генеральної угоди на новий строк, принциповими для профспілкової Сторони і такими, що не дозволяють укласти нову Генеральну угоду без їх врегулювання, доучити Голові СПО об'єднань профспілок проінформувати інші Сторони соціального діалогу про неможливість укладення проекту Генеральної угоди на новий строк без врегулювання принципових положень, також в умовах трудового спору з Кабінетом Міністрів.

Під час засідання було також розглянуто питання «Про солідарну участь у пікетуванні Кабінету Міністрів України». Заслухавши та обговоривши інформацію першого заступника Голови СПО об’єднань профспілок Сергія Кондрюка та враховуючи результати робочої наради керівників профоб’єднань - суб’єктів СПО від 21 травня 2015 року, Спільний представницький орган об’єднань профспілок вирішив підтримати рішення ФПУ щодо проведення консолідованої галузево-територіальної акції протесту всеукраїнських профспілок шляхом пікетування будинку Кабінету Міністрів України активістами профспілкових об’єднань України.

Учасники засідання обговорили також питання«Про хід примирних процедур по колективних трудових спорах СПО об’єднань профспілок з Кабінетом Міністрів України та з СПО сторони роботодавців на національному рівні», «Про законодавчі пропозиції щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій»(доповідач - заступник Голови ФПУСергійУкраїнець) та інші актуальні питання.

Джерело: ФПУ