п'ятниця | 3 грудня 2021 | 00:09
25.03.2014

ФРУ: Не існує іншої альтернативи для легалізації трудових відносин, аніж зменшення розміру ЄСВ

Іншої альтернативи для легалізації трудових відносин, аніж зменшення розміру єдиного соціального внеску (ЄСВ) в Україні не існує. На цьому вже вкотре за останні роки наголошує Федерація роботодавців України. З відповідним листом ФРУ звернулась до Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка.

В ФРУ підкреслюють, що якщо нова влада дасть бізнесу чіткий сигнал про те, що цей соціальний платіж найближчими роками буде скорочений принаймні до 20%, роботодавці будуть готові активно рухатись в напрямку детінізації трудових відносин та підвищення легальних заробітних плат. Адже, за різними оцінками експертів, в «тіні» може знаходитись від 30 до 50 відсотків від легального фонду оплати праці. Виходячи з таких оцінок, йдеться про 100-200 млрд. грн., які не підпадають під оподаткування та сплату ЄСВ. Таким чином, державний бюджет недоотримує від 15-30 млрд.грн, а система соціального страхування втрачає від 40 до 80 млрд. грн. щорічно – наводять такі підрахунки в ФРУ.

В Федерації роботодавців України пояснюють, що розмір ЄСВ для роботодавців в Україні найбільший з країн Європи і становить від 37 до 50 відсотків. Саме він, як стверджують в ФРУ, є ключовим фактором, що спричиняє тінізацію трудових відносин та виплату зарплат «у конвертах». До того ж, у сукупності з іншими додатковими соціальними зобов’язаннями роботодавців загальне соціальне навантаження на фонд оплати праці може сягати 70%.

В ФРУ також зауважують, що скорочення ЄСВ не повинно вплинути на забезпечення зобов'язань в системі соціального страхування. Ресурси для цього знаходяться у скороченні не страхових видатків та оптимізації витрат на управління страховими фондами, в тому числі, і за рахунок об'єднання фондів та зменшення їх кількості.

Федерація роботодавців України вже вкотре звертає увагу на те, що тінізація трудових відносин негативно впливає і на умови бізнес-конкуренції. Адже відповідальні роботодавці знаходяться у неконкурентному становищі у порівнянні з тими, хто з різних причин уникає від сплати ЄСВ. Таким чином, намагаючись залишатись у правовому полі, добропорядні бізнесмени вимушені скорочувати легальну оплату праці або мінімізувати кількість працівників, що негативно впливає на рівень зайнятості.

Федерація роботодавців України