п'ятниця | 3 грудня 2021 | 00:57
25.06.2015

Верховна Рада розгляне законодавчі ініціативи бізнесу до системи держзакупівель

Вже найближчим часом Верховна Рада України може розглянути пропозиції бізнесу, що стосуються використання держзакупівель для стимулювання розвитку реального сектору економіки.

22 червня у парламенті був зареєстрований законопроект №2143а, головною метою якого є мінімізація корупційних ризиків та спрощення можливостей для участі бізнесу у держзакупівлях. Законопроект є результатом спільної роботи експертів Федерації роботодавців України і групи народних депутатів – членів парламентського Комітету з питань промислової політики та підприємництва.

Зміни, закладені у законопроекті, направлені на масштабне стимулювання вітчизняного виробництва, залучення прямих іноземних інвестицій та розвиток малого і середнього підприємництва через державні закупівлі.

Метою зазначеного проекту закону є ліквідація конкурентних недоліків для представників малого та середнього бізнесу, а також вітчизняних виробників порівняно з іноземними компаніями та великими підприємствами. У свою чергу, це дозволить забезпечити для всіх суб'єктів господарювання рівні умови доступу до системи держзакупівель.

Законопроектом також пропонується внести зміни до Закону України "Про здійснення державних закупівель", в частині удосконалення процедури оцінки пропозиції конкурсних торгів, збільшення прозорості та публічності інформації про держзакупівлі. Зокрема, передбачається розширити обов'язковий перелік критеріїв, що враховуються під час визначення найбільш економічно вигідної пропозиції конкурсних торгів, двома новими критеріями: - критерій наявності на території України потужностей для виробництва та/або сервісного обслуговування предмета закупівлі, що належать виробнику предмета закупівлі та/або надавачу сервісних послуг підприємництва (питома вага критерію – не менше 15%); - критерій виробництва товарів, надання послуг, виконання робіт суб'єктами мікропідприємництва, малого або середнього підприємництва (питома вага критерію – не менше 5%).

В Федерації роботодавців України відзначають, що зазначені новації сприятимуть розширенню потужностей внутрішнього промислового виробництва, зокрема, за рахунок перенесення виробництва іноземних компаній-імпортерів на український ринок. Для України це означатиме значне збільшення надходження прямих іноземних інвестицій та створення нових робочих місць.

Міжнародна практика держзакупівель також засвідчує наявність певних механізмів підтримки державою вітчизняних товаровиробників. Зазвичай, такі механізми запроваджуються в період економічної кризи або за наявності проблем у тій чи іншій галузі виробництва. Механізми підтримки внутрішнього виробництва застосовуються у Бразилії, Південній Кореї, Казахстані, Індії, Індонезії, Туреччині, Китаї, Росії і навіть США. Всі ці країни є членам СОТ.

Джерело: ФРУ