понеділок | 29 листопада 2021 | 01:46
24.06.2016

Мінсоцполітики: Україна прагне перебудувати систему державного управління відповідно до найкращих світових стандартів

Сьогодні перший заступник Міністра соціальної політики Василь Шевченко та фахівці Міністерства зустрілися з представниками Ради Європи з метою обговорення секторальної децентралізації в Україні.

Вітаючи гостей, Василь Шевченко зазначив, що Україна прагне перебудувати всю свою систему державного управління відповідно до найкращих світових стандартів, а тому в державі нині активно тривають процеси децентралізації.

„Європейський досвід у цій сфері є для нас надзвичайно важливий, а рекомендації щодо розв’язання проблем, які виникають, будуть вкрай потрібними”, - наголосив він.

За його словами, делегуючи й передаючи повноваження з центрального рівня на місцевий та до територіальних новостворених громад, Мінсоцполітики ставить своєю метою створення нової соціальної системи, яка має бути кращою за існуючу.

„Її становлення повинно займати не так багато часу, щоб люди могли відчути ці позитивні зміни і відповідно щоб люди могли самостійно приймати рішення по тих соціальних програмах, які у нас є. Це програма субсидій, яка накладається на запровадження повноцінних ринкових цін на енергоносії, на створення конкурентного середовища як постачальників енергоносіїв, так і транзитерів. Наступний напрямок – це управління безпосередньо територіальними програмами. Йдеться, зокрема, про програми виплат, програми послуг і про програми профілактичного спрямування, які ми зараз починаємо спільно впроваджувати”, - сказав перший заступник Міністра.

При цьому він зауважив, що кризова ситуація в економіці, ринкові ціни та падіння курсу національної валюти – це ті фактори, які в результаті спричинили ситуацію, коли майже половина населення стала потребувати державної соціальної підтримки. Уряд стабілізував ситуацію та продовжує цю роботу, зокрема, також і на регіональному рівні.

Василь Шевченко розповів, що нещодавно українські фахівці за підтримки Світового банку вивчали досвід Вінниці, де побудовано одну з найуспішніших соціальних систем. За прикладом міста Вінниця до кінця року за рахунок підтримки проекту Світового банку „Модернізація системи соціальної підтримки населення” буде створено 5 сучасних центрів надання громадянам послуг соціальної підтримки населення у п’яти великих містах.

Окремо учасники зустрічі зупинилися на розподілі повноважень та фінансової відповідальності із забезпечення соціального захисту населення. У Мінсоцполітики поінформували представників Ради Європи, що на сьогодні вони вже розподілені між центральним рівнем, органами місцевого самоврядування та роботодавцями.

Так, за рахунок коштів центрального бюджету реалізуються державні соціальні програми (надання житлових субсидій, державної соціальної допомоги, пільг, компенсацій, соціального захисту осіб з інвалідністю, ветеранів, осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи). Цими програмами охоплено близько 16 млн. населення. Безпосередньо на органи місцевого самоврядування покладено фінансування за рахунок коштів місцевих бюджетівнадання соціальних послуг сім’ям або особам, які опинилися у складних життєвих обставинах, оздоровлення та відпочинок дітей, реалізація місцевих програм соціального захисту населення.

Директор Департаменту стратегічного планування та аналізу Мінсоцполітики Ольга Крентовська повідомила, що наразі Міністерство проводить комплексну реформу щодо посилення адресності та ефективності державних соціальних програм, монетизації пільг та удосконалення процедур адміністрування державних соціальних програм.

„Зокрема ми плануємо уніфікувати та стандартизувати процедури надання послуг соціальної підтримки, створити сучасні високотехнологічні „фронт-офіси” з єдиними підходами до надання послуг. В об’єднаних територіальних громадах, які переважно розташовані у сільській місцевості, також планується запровадити „фронт-офіси” з надання громадянам послуг у сфері соціальної підтримки, пенсійного забезпечення, зайнятості. Це значною мірою покращить доступність таких послуг до мешканців сільських територій, в яких не буде потреби їхати в районний центр за одержанням виплат”, - пояснила Ольга Крентовська.

Водночас вона підкреслила, що поки, на жаль, рівень розвитку послуг що надаються за місцем проживання – на рівні територіальної громади, насамперед в сільських громадах, є недостатнім.

Також під час зустрічі особлива увага акцентувалася на задекларованій Урядом реформі системи соціальних послуг. У Мінсоцполітики підкреслили: якраз добровільне об’єднання територіальних громад передбачає створення спроможних громад, які здатні забезпечити належний рівень послуг у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства тощо. Територіальні громади самостійно планують та організовують, виходячи з власних потреб, надання соціальних послуг, що покращує їх адресність та ефективність системи в цілому.

Від імені делегації Ради Європи спеціальний радник Уряду України з питань децентралізації Даніель Попеску подякував українській стороні за надану докладну інформацію й запевнив, що експерти Ради Європи після проведеного аналізу нададуть Уряду України всі необхідні рекомендації щодо подальших ефективних кроків на шляху децентралізації.

Джерело: Мінсоцполітики