середа | 8 грудня 2021 | 01:39
06.09.2014

Бюджетна децентралізація - один із кроків до відновлення економіки країни

3 вересня під час засідання Уряду Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк представив План дій «Відновлення України», яким Уряд буде керуватися для подолання викликів, які постають сьогодні перед державою.

Однією з невідкладних цілей є децентралізація влади. Так, у Парламенті зареєстровано законопроект про бюджетну децентралізацію.

Проект Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» щодо запровадження новоїмоделі міжбюджетних відносин базується на принципах децентралізації фінансів та зміцненні фінансового потенціалу місцевого самоврядування.

Прем’єр наголосив на необхідності прийняття його у першому читанні вже наступного тижня. Даний проект є першим етапом, і був схвалений бюджетним Комітетом.  Разом з тим, необхідно прийняти ті закони, які вже зараз знаходяться в Парламенті, в тому числі «Про добровільні об'єднання територіальних громад», ввеститрирівневу структуру місцевого самоврядування і для цього Україні потрібні зміни до Конституції. Арсеній Яценюк зазначив, що у змінах до Бюджетного кодексу передбачено закріплення за органами місцевого самоврядування дохідної бази, а також  стимулювання до укрупнення.

«Наша пропозиція – виключно економічні стимули. От доцільність для об'єднання. Зібралися, прийняли рішення разом самостійно, добровільно, відповідно, об'єднали територіальну громаду. Така громада отримує більше грошей, більше повноважень, більше ресурсів і більше можливостей для населення цієї громади», - пояснив Глава Уряду.

Як раніше зазначав Міністр фінансів України Олександр Шлапак, є шість ключових напрямів цих змін до Бюджетного Кодексу: 1) забезпечення бюджетної автономії та фінансової самостійності місцевих бюджетів; 2)стимулювання до об’єднання та формування платоспроможних територіальних громад; 3) закріплення за місцевими бюджетами стабільних джерел доходів та розширення дохідної бази місцевих бюджетів; 4) децентралізація видаткових повноважень та чіткий розподіл компетенцій, сформований за принципом субсидіарності; 5)нові види трансфертів та посилення відповідальності профільних міністерств за реалізацію державної політики у відповідних галузях; 6) визначення нового механізму бюджетного регулювання та вирівнювання, який принципово відрізняється від того, який ми маємо на сьогоднішній день.

 

Прес-служба Міністерства фінансів України