середа | 8 грудня 2021 | 02:22
27.10.2014

Європейський Парламент підтримав плани з подовження дії безмитного доступу на ринок Євросоюзу для експортерів з України

Ідея прийняти початкову пропозицію Європейської Комісії та подовжити заходи не вносячи змін до них була підтримана 497 голосами; 78 депутатів висловилися проти неї, 56 – утрималися.

«Зважаючи на сьогоднішню ситуацію, своєчасне схвалення подовження дії норми, що надає автономні торговельні преференції Україні, доводить, що ЄС здатен діяти швидко та рішуче. Це є доказом нашої політичної волі та моральних зобов’язань», – підкреслив Ґабріелюс Ландсберґіс (представник Європейської народної партії), коментуючи сьогоднішнє голосування у Європарламенті.

Він також додав, що такий крок надасть українським виробникам і представникам бізнесу шанс підготуватися до повного впровадження глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі з початку 2016 року.

Контекст

Односторонній торговельний захід було вперше впроваджено у квітні поточного року. Це було зроблено для того, аби надати українській економіці негайну допомогу після того, як Росія запровадила обмеження доступу на свій ринок у результаті політичних подій в Україні цієї весни. Спочатку було заплановано, що термін дії цих заходів завершиться по закінченню шести місяців і вони будуть заміщені обопільним відкриттям ринків. Все це мало відбуватися у відповідності до Угоди про асоціацію між ЄС та Україною, що її було ратифіковано парламентами обох сторін у вересні.

Проте під час перемовин з Росією та Україною, які відбулися 12 вересня, ЄС погодився відтермінувати запровадження зони вільної торгівлі між Києвом і Брюсселем до 31 грудня 2015 року як «частину всеохопного мирного процесу в Україні».

Зміст і значення заходів

Згідно з односторонніми торговельними преференціями, скасовується 94,7% тарифів ЄС на імпорт продукції з України. Також скасовуються тарифи ЄС на понад 80% експорту української сільськогосподарської продукції. Водночас Євросоюз вводить обмеження кількості «чутливої» продукції – зокрема, це стосується зернових, свинини, яловичини, птиці і перероблених харчових продуктів. Це важливо, аби не завдати шкоди інтересам виробників з Євросоюзу. Також Україна має відповідати стандартам ЄС у сфері здоров’я, шанувати права людини, засадничі свободи та верховенство права.

Статистика, надана українською стороною, свідчить: у першій половині 2014 року експорт з України до ЄС виріс на 25% (587 дол. США), компенсуючи у такий спосіб зниження експорту з України до Росії (-24,5%).

ДЖЕРЕЛО: