п'ятниця | 28 лютого 2020 | 06:55
03.08.2015

Фахівці обговорили технічний стан енергетичної галузі напередодні опалювального сезону

Під час круглого столу, що відбувся в ІА «Укрінформ» сьогодні, 31 липня, обговорено технічну готовність підприємств енергетики до опалювального сезону та  виклики і завдання, які стоять перед підприємствами галузі та міністерством.

Захід проведено з метою поінформувати громадськість щодо вирішення питань у минулі роки та розглянути механізми вирішення найбільш болючих технічних проблем енергетичної галузі.

У заході взяли участь заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості України Олександр Светелік, керівники підприємств та структурних підрозділів Міненерговугілля, провідні експерти з галузей енергетики.

Під час заходу йшлося про об’єднання зусиль як Уряду, так і державних та приватних компаній для підготовки до опалювального сезону, зокрема  наголошено про необхідність відповідальності, дотримання термінів ремонту обладнання в повному обсязі, а також зазначено про нагальну потребу накопичення вугілля на складах електростанцій та недопущення їх зупинки  під час  опалювального періоду.

Заступник Міністра Олександр Светелік підтвердив, що ситуація серйозна у зв’язку з бойовими діями на Сході країни та неможливістю вивезення вугілля марки А з території, підконтрольної бойовикам. Він також зазначив, що для належної підготовки до опалювального сезону потрібні насамперед кошти – для закупівлі вугілля, для проведення ремонтних робіт, заходів з енергоефективності. О.Светелікповідомив, що 1 млрд коштів уже розподілено і ще Уряд дав згоду на виділення 2 млрд грн. на закупівлю вугілля. . Заступник Міністра розповів про виконану Міністерством роботу  з питань підготовки до осінньо-зимового періоду. Він наголосив, що найголовніше – забезпечити необхідну кількість електроенергії. «Блоки, яку не пройшли ремонту, не зможуть отримати паспорти готовності», - наголосив він.  Також зазначив про  необхідність введення більш низького тарифу для використання електроенергії в нічний час, що сприятиме вирівнюванню навантаження та значній економії і палива, і коштів споживачів. Щодо графіків аварійних відключень О.Светелік повідомив, що вони формуються за новою методикою і передбачають відключення не більш як на 2,5 години Обов’язковим буде і попередження про можливі відключення за 3 дні. «Проте це вимушений захід, і застосування графіків буде здійснюватися тільки в крайньому випадку, якщо ми не накопичимо достатньо вугілля», - зауважив О.Светелік. «Ефективність використання обладнання знижена, потрібні великі кошти, а все це відображається на тарифі, адже в кінцевому підсумку за все платить населення. Проте давати дешеву електроенергію неправильно. Коли даємо дешеву електроенергію, то виграє той, хто споживає великі обсяги», - пояснив він та додав, що українська економіка не витримає підвищення тарифу. «Ми шукаємо баланс інтересів галузі та можливостей економіки України», - підсумував О. Светелік.

Михайло Гашев – фахівець з ядерної енергетики - представив презентацію про розвиток атомної промисловості України Він наголосив, що атомна генерація становить ¼ всіх встановлених потужностей, проте доля виробництва електроенергії становить приблизно 55 %. Також М. Гашев зазначив, що Україна – єдина країна з країн, що не належать до ЄС, яка пройшла стрес-тести і довела безпечність подальшої експлуатації енергоблоків. Він повідомив, що в останні роки зростає виробництво атомної електроенергії, а також окреслив завдання, які стоять перед атомниками. Серед них - продовження строку експлуатації енергоблоків АЕС; побудова нових повітряних ліній електропередачі, щоб можна було передати електроенергію до споживачів; побудова сховища відпрацьованого ядерного палива, а також добудова енергоблоків Хмельницької АЕС.

Про технічний стан газотранспортної системи України поінформував науковець Олександр Сусак. За його словами, ПАТ «Укртрансгаз» повною мірою здійснює комплекс планових ремонтних робіт. Також зауважив, що система не нова, тому потребує модернізації, яка буде здійснюватися поетапно, з одночасним безперебійним здійсненням постачання газу споживачам України. Він переконаний, що кращих показників технічної  підготовки можна досягти завдяки збільшенню обсягів ремонтних робіт та поетапної заміни найбільш зношених елементів. Окремо зупинився на побудові інтерконекторів, які дозволять включитися до європейського ринку, сприятимуть диверсифікації шляхів постачання газу на підвищенню енергетичної безпеки.

Представник НЕК «Укренерго», начальник Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, головний державний інспектор з експлуатації електричних станцій і мереж, Олег Коземко поінформував про стан виконання ремонтних робіт на генеруючихпідприємствах, а також зазначив, що ПАТ «Центренерго» та «Донбасенерго» на 100% виконали заплановані ремонтні роботи. Компанія  ДТЕК ще не завершила всіх планових робіт, за винятком тих підприємств, які працюють на острів Бурштинської ТЕС, тому О.Козимко наголосив про необхідність виконання всіх ремонтних робіт відповідно до наказу Міненерговугілля № 920.

Також висловив стурбованість щодо низьких запасів вугілля на окремих ТЕС, зокрема на Придніпровській, Криворізькій, Сло’вянській, Зміївській та Курахівській, та зазначив про важливість накопичення 20-денного запасу вугілля та заповнення складів на проектнувмістимість.

Участь в обговорені взяли також заступник директора - головний інженер НЕК «Укренерго» Олександр Коломієць, фахівець з економічних питань Євген Ревтюк, начальник Управління фізичного захисту, промислової безпеки та охорони праці Міненерговугілля України Олег Усачов.

Джерело: Міненерговугілля